SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Torte me hurma
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
1257
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Përmbajtja:
10 vezë
250 gr. hurma
250 gr. arra
4 lugë miell
1 lugë kakao
10 lugë sheqer

Përmbajtja e fillit:
2 lugë miell
300 ml. qumësht
200 gr. margarinë
50 gr. çokollatë
16 lugë sheqer
1 shllag

Përgatitja:

Brumi: I ndani të bardhat e vezëve nga ato të verdhat. I grimconi hurmat dhe arrat. I përzieni me mikser të bardhat e vezëve dhe hidhni 10 lugë sheqer, e mbasi të tretet sheqeri shtoni 4 lugë miell, arrat, hurmat dhe kakaon. I përzieni me lugë. Në tepsi të gjerë katrore, në të cilën është e preferuar të shtrohet letër për pjekje, hedhni brumin dhe e pjekni në 200 gradë për 15-20 minuta.

Filli: Me mikser përzieni të verdhat e vezëve me 2 lugë miell. Qumështin hidheni në tenxhere që të vlohet me 16 lugë sheqer. E përzien deri sa të trashet dhe ndërkohë hedhni të verdhat e vezëve. Largon tenxheren, e coptoni çokollatën dhe e përzieni deri sa të shkrihet. Pastaj, hedhni margarinën dhe e përzieni deri sa të shkrihet krejt.

Dekorimi:Brumin e ndan në tri pjesë, e lyen me fill dhe kur të ftohet e dekoron me shllag.
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »