SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Role me nutella
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
2254
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Perberesit:

-100 gr miell,
-140 gr sheqer,
-10 gr mjaltë,
-5 veze mesatare,
-2 vanilje
Mbushja : Nutela
Mbulesa: Sheqer puder

Pergatitja:

Per brumin: Perzjejmë sheqer, mjalt, vanilje e i rrahim sa te behen kremoze. Rrahim te bardhat marenge e shtojme 50 gr sheqer.
Kete mase e bashkojme me masen mjalt-vanilje-sheqer,me ndihmen e nje shpatulle. Pastaj rrahim te verdhat dhe i shtojme dhe ato te masa.
Shtojme miellin, duke perzierë lehte. Brumin qe zeme e hapim pete me trashesi 1 cm mbi nje leter pjekese.

I japim formen e nje drejtkendeshi. E pjekim ne furre 220 grade per 6-7 minuta, jo me shume. Duhet te marri ngjyre floriri ndersa furra s’duhet te hapet gjate pjekjes.

Nuk duhet te dale jashte lageshtira. E nxjerrim nga furra, e sperkasim me sheqer dhe e mbeshtjellim me leter cellofoni se s’duhet t’i ike lageshtira, se pastaj thahet e therrmohet. Kur te ftohet, shtrojmë siper nutela, duke e shtruar mire me shpatull.

Ne te kater anet nuk hedhim nutela, leme nje distance 2 cm. E rrotullojme per ta bere rolo’ me ndihmen e letres pjekese dhe e fusim ne frigoriferi per 30 minuta, bashke me letren.
Pasi e nxjerrim nga frigoriferi, i presim te dy anet dhe e lyejme me sheqer puder te perzier me vanilje. Pastaj e presim ne feta.

Sugjerim: ne vend te nutelles,mund te veme marmelate, krem pastiçerie etj.

Ju befte mire.
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »