Kyçuni
Regjistrohuni
Posto një shpallje
 - 16°
16°
Prishtinë - e Shtunë, 26 Korrik
Informata rreth shpalljes
044408309
Prishtinë
Kontakto me email
Email Seller Loader
Printoni Posterin
Printo shpalljen
AM
Agnesa · Prishtinë
Abonohu
Biskota Daneze me gjalp
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e shpalljes :
2259
Përshkrimi :
Perberesit per rreth 25 biskota:

-170gr miell
-130gr gjalp
-70gr sheqer pluhur
-1 bustine vanilje
-1 te bardhe veze
pak kripe.

Parapregatitje:

Nxjerrim gjalpin nga frigoriferi dhe e leme ne temperature ambjenti per te pakten 5 ore (ose e nxjerrim ne mbremje dhe biskotat i pregatisim te nesermen).
Ne nje ene vendosim gjalpin tashme te zbutur me sheqerin pluhur, vaniljen dhe i perziejme me ndihmen e nje mikseri me shpejtesi maksimale per pak minuta. Ne nje tas tjeter, rrahim te bardhen e vezes derisa te formohet nje mase e qendrueshme, e bashkojme me perberjen e mesiperme dhe vazhdojme perzierjen edhe per pak caste. Ne kete moment shtojme miellin e situr, pak kripe dhe i perziejme serisht derisa te formohet nje brum kremoz. E leme te pushoje ne kete menyre per te pakten gjysme ore ne frigorifer dhe pasi te kaloj kjo kohe, i japim biskotave formen qe deshirojme (eshte me mire nese formojme me to sfera te vogla te cilat i shtypim ne mes) dhe i pjekim per rreth 10-12 minuta ne temperature 160grade derisa te ngurtesohen, por jo te marrin ngjyre ne siperfaqe.
Sygjerim:
Ne menyre qe biskotat te mos rezultojne te papjekura ne brendesi, mundohuni te mos i beni shume te trasha. Shija gjithsesi eshte e njejte!

Ju befte mire.
Vlerësimi juaj :
Pëlqeni artikullin:
Më shumë
© 2014 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
Numri i telefonit:
X
Ketu mund ta thirrni personin ne Telefon
Prapa
Para
Shpallja tjetër »