SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
PASTASHUTA
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
2784
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Perberesit:

-120 g gjalp
-1 gotë (250ml) miell
-5 vezë
pak kripë

Per kremin e pastes
-500 ml krem
-250 g sheqer


Perberesit per mbulesen me çokallate:
-150 g çokallatë,
-60 g gjalpë.

Pergatitja:
Vendosni ne tiganin ne nje nxehtesi mesatare. Shtoni ne tigan uje, gjalp, kripen dhe lereni te ziejne.
Ngrohni me perpara furren ne temperaturen 190 grade celsius. Pasi ka zier , shtojme ne tigan mielin dhe perziejme mire me nje luge druri derisa te formoje nje brum te bute. Me pas lerini menjeane te ftohet.

Per pergatitjen e kremit , fillojme duke shtuar kremin dhe sheqerin ne nje tas. Me pas e përziejme vazhdimisht derisa kremi te formoje maja te ashpera. E mbulojme tasin me plasmas kuzhine dhe e vendosim ne frigorifer per t’a perdorur me vone.
Ne brumin e mesiperm shtojme nje e nga nje vezet dhe i perziejme me luge druri derisa brumi te marre nje forme te bute dhe elastike.

Me pas e transferojme brumin ne nje qese kuzhine. E mbushim deri ne gjysem dhe shtrydhin brumin per poshte per te krijuar hapsiren e nevojshme per pjesen tjeter të brumit. Kur eshte plote atehere e mbyllim qesen dhe e shtrydhim per poshte.

Ne taven qe do te fusim ne furre e mbulojme me leter te sulferizuar dhe shtydhin qesen e kuzhines per te marre brumi te gjere 3 cm dhe te gjate 15 cm ne forme cilindri. Tani eshte gati per t’u pjekur. Lereni ne furre te cilen e keni ngrohur më perpara për 25-30 minuta. Pergatisim mbulesen me çokallate. Vendosim çokallaten ne nje tigan me nxhetëei te ulet dhe e lejme qe te shkrije.

Heqim nga furra brumin qe kishin vendosur dhe e lejme qe te ftohet. Kur eshte ftohur i prejme per se gjati me thike dhe me pas ne te çaren e hapur e mbushim me kremin qe kishim pergatitur me siper.

Dhe ne fund i hedhim siper salcen e çokallates me luge. E lyejme te ftohen , mund t’i fusni dhe ne frigorifer . Me pas jane gati per t’u sherbyer.

Tryeza.org

Ju befte mire.
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »