SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Bota e djeshme - Stefan Zweig
Çmimi :
€12.00
Kategoria :
Postuar :
1 Korrik '14
ID e produktit :
44034
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Cvajgu pos romaneve e novelave të jashtëzakonshme, te lexuesi njihet edhe për biografitë që i shkroi për një varg personalitetesh të dashura, aq sa intriguese, nga Frojdi e Dostojevski, Balzaku, Dikensi e Bekeri te Josef Fusheja. Kësaj radhe lexuesi takohet krejt ndryshe me Cvajgun. Jo me Cvajgun për storien, jo me Cvajgun për ndonjë personalitet tjetër; me Cvajgun për Cvajgun.

...

Bota e djeshme janë Vjena dhe Evropa e 1914-s, ku Stefan Cvajgu u rrit dhe pati sukseset e para si shkrimtar, ku lexoi me pasion, shkroi dhe udhëtoi, lidhi miqësi me Frojdin, Rilken, Valerinë...
Një botë e stabilizuar ku, me gjithë tensionet nacionaliste, liria e mendimit gëzonte të gjitha të drejtat. Kjo e kaluar shihet me mall, sepse shkrimtari i mërguar që shkruan "Kujtimet e një evropiani" ka parë rrënimin e tmerrshëm të 1914-s, shembjen e froneve, përmbysjen e ideve, pastaj shpartallimin e mbarë një qytetërimi nën dyndjen e pandalshne të nazizmit...
Informata rreth publikuesit
Libraria Buzuku Bookshop
Prishtinë
044248934
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »