SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
D.M. THOMAS - HOTELI I BARDHË
Çmimi :
€7.50
Kategoria :
Postuar :
4 Korrik '14
ID e produktit :
44135
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
'Askush nuk mund të arrijë peizazhin e histerisë, “truallin” e këtij romani, pa u përballur me figurën madhështore të Sigmund Frojdit. Frojdi është një nga karakteret e romanit, në të vërtetë, si zbulues i mitit modern, të madh e të bukur, të psikoanalizës. Me mit, unë nënkuptoj shprehjen poetiko-dramatike të së vërtetës së fshehur. Por duke e theksuar, s’do të thotë që vë në pikëpyetjeje vlerën shkencore të psikoanalizës.
Frojdi në këtë vepër është një figurë krejtësisht artistike. Megjithatë, Frojdi im imagjinar vepron përgjithësisht në përputhje me faktet e njohura të jetës së tij reale. Herë pas here, kam cituar nga punimet dhe letrat e tij. Letrat në Prolog, si edhe të gjitha pasazhet që lidhen me psikoanalizën nuk kanë asnjë bazë reale, përfshirë këtu edhe Pjesën III, që ka formën letrare të një epikrize frojdiane. Lexuesit që kanë pak njohuri për epikrizat e vërteta, (të cilat, përveç gjërave të tjera, janë edhe vepra letrare mjeshtërore) le të shikojnë volumet 3, 8 dhe 9 të Pelican Freud Library (Penguin Books, 1974, 1977, 1979).'
D.M. Thomas
Informata rreth publikuesit
Libraria Buzuku Bookshop
Prishtinë
044248934
Ferizaj [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »