SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Embëlsirë me kakao dhe griz
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
47973
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Embëlsirë me kakao dhe griz
Përbërësit për petat:
100 gr margarin
1 vezë
3 lugë mjaltë(60 gr)
2 lugë kakao
50 ml qumësht
270 gr miell
1 lugë e vogël sodë bikarboni
Përbërësit për kremin:
500 ml qumësht
4 lugë sheqer
4 lugë(60 gr) griz
50 gr çokolatë e bardhë
Përgatitja:
Përziejmë miellin me sodën.Në një enë tjetër përziejmë margarinën,vezën,mjaltën,qumështin dhe kakaon.Kësaj mase i shtojmë miellin ngadal dhe e përziejmë me dorë deri të formohet një brum i qe nuk ngjitet për duar.
Brumin e ndajmë në 2 pjesë.
Fillojmë me përgatitjen e kremit.
Në një enë e qesim qumështin që të vlojë.Posa të filloj të vlojë e shtojmë sheqerin dhe grizën.E ziejmë deri të trashet griza.Largojmë nga zjarri dhe i shtojmë çokoladën e coptuar.Përziejmë kohë pas kohe që te shkrihet çokolada.
Dy pjesët e brumit i tëhollojmë në madhësinë e tepsisë që do e pjekim ëmbëlsirën(25-30cm).
Në tepsi shtrojmë letër të yndyrshme,mbi të qesim njërën petë të cilën e shpojmë me pirun.Pastaj qesim kremin e ftohur.Mbi krem qesim petën tjetër të cilën e kemi shpuar më herët me pirun.
Shtypim pak me dorë që të ngjitet peta me kremin.
Embëlsirën e pjekim në temperaturë rreth 180*C.
Embëlsira duhet të lihet ashtu tërë natën që të zbuten petat.Zbukurohet me sheqer pluhur.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »