SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Embëlsirë me tri shtresa
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
47980
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Embëlsirë me tri shtresa
Përbërësit:
5 vezë
5 lugë sheqer
5 lugë miell
2 lugë kakao
1 pluhur për pjekurina

Përbërësit për sherbetin:
1 gotë sheqer
1 gotë e gjysëm ujë
(gota duhet të ketë masën 200 ml)
Përbërësit për kremin e parë:
2 pudinga vanilje
6 lugë sheqer
700 ml qumësht
200 gr margarin
100 ml ajkë e ëmbël e rrahurr(hoplla)
1 sheqer vanile

Përbërësit për kremin e dytë:
2 kese shllag me shije çokolade
200ml qumësht
Për dekorim çokolatë e bardhë e grirë në rende.
Përgatitja:
Fillimisht përziejmë të verdhat e vezëve me sheqer,pastaj i shtojmë miellin ,kakaon dhe pluhurin për pjekurina.Në fund shtojmë të bardhat e vezëve të rrahura në shkumë të fortë.Përzijmë mirë dhe e qesim në tepsi të lyer me yndyre.Pjekim në temperaturë rreth 200*C.Deri sa të piqet ziejmë sherbetin(mundet edhe pa sherbet,vetem e spërkatim pak me qumësht)
Pasi të ftohet ëmbëlsira ia qesim sherbetin e vakët.
Përgatitja e kremit të parë:
Ziejmë pudingat sipas udhezimit në paketim.Kur të ftohet pudingu i shtojmë margarinën e rrahur,ajkën e rrahur si dhe vanil sheqerin.
Përgatitja e kremit të dytë:
Rrahim shllagun me qumësht dhe pak sheqer.
Lyejme ëmbëlsirën me kremin e parë pastaj kremin e dytë dhe përmbi e zbukurojmë me çokolatë të bardhë të grirë në rende.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »