SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Toptha me mish të bluar
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
47981
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Toptha me mish të bluar
Përbërësit:
500 gr mish të bluar
1 qepë
1 gotë uji oriz të zier
2 thelpinjë hudhër
1 vezë
1/2 pluhur per pjekurina
2-3 lugë miell misri ose galetë
krip,vegetë,biber i kuq dhe i zi
Për salcën:
250 ml ajkë kosi
3 vezë
150 gr djath të fortë parmezan
ose ndonje lloj tjetër djathi të forte apo edhe kaqkavall.
Përgatitja:
Fillimisht ziejmë orizin në uje të kriposur dhe e lejmë anash të ftohet.Qepën e fërgojmë dhe e përziejmë me mishin e bluar,hudhrën,mëlmesat,orizin e zier.Përziejmë mirë dhe me dorë formojmë toptha.Deri sa t`i formojmë topthat ,në zjarr qesim 2 litra ujë që të vlojnë.Pasi të vlojë uji i shtojmë topthat ne ujin që vlon dhe i ziejmë rreth 10-15 minuta.Pas kësaj kohe i nxjerrim nga uji .I radhitim në nje tepsi dhe përmbi ia qesim perzierjen prej ajke,vezëve dhe djathit.I pjekim në furrë rreth 20 minuta në temperaturë 220*C.
Uji në të cilin janë zier topthat mund të përdoret për supë.
Servohet me sallatë apo edhe patate të skuqura.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »