SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
"Monkey Bread"
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48003
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
"Monkey Bread"
Përbërësit:
400 gr miell
15 gr tharm buke
1/2 lugë çaji krip
4 lugë sheqer
30 gr margarin e shkrirë
200 ml qumësht
70 ml ujë
Përbërësit për fillin:
110 gr margarin të shkrirë
2 lugë çaji kanellë
1 sheqer vanile
110 gr sheqer ngjyrë kafeje (nëse skeni bën edhe të bardhë)
Përgatitja:
Nga përbërësit formojmë brumin.E lejmë të mbuluar rreth 50 minuta në vend të ngrohtë.
Pas kësaj kohe marrim brumin dhe e ndajmë në 70-80 toptha.Topthat i bëni në madhësi të ndryshme jo me madhësi të njejtë.
Lyejmë mirë me margarin kallëpin për kek.Secilin topth e zhytim në fill dhe pastaj e radhitim në kallëpin për kek(fillin e përziejmë shpesh që të mos fundoset sheqeri).Kur t`i përfundojmë të gjithë topthat,atëher fillin e mbetur ia qesim përmbi.E mbulojmë dhe e lejmë në vend të ngrohtë rreth 40-45 minuta.Pjekim në temperaturë 180*C rreth 30-35 minuta.Kur të pjeket e kthejmë përmbys në një enë tjetër dhe pas 10 minutash ia heqim kallëpin.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »