SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Torte me oriz
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48031
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Torte me orizPërbërësit:1.7 l qumësht200 gr sheqer1 kese vanil sheqer300 gr oriz5 vezë50 gr rrush i terurlëngu i një portokallilëvorja e një portokalli e grirë në rendelëvorja e një limoniPërgatitja:Qumështin e qesim në një enë pak më të madhe dhe i shtojmë sheqerin,lëvoren e limonit(në copa të medha sepse në fund duhet ta nxjerrim nga qumështi)dhe vanil sheqerin.Posa të fillojë të vlojë e shtojmë orizin e pastruar dhe e ulim temperaturën.E ziejmë rreth 45-50 minuta.Kur të zihet e largojmë nga zjarri,heqim lëvoren e limonit dhe e lëmë anash që të ftohët duke e përzier herë pas here që mos të krijohet ajo korja përmbi.Të kuqtë e vezëve i rrahim me lëngun e portokallit.Në një enë tjetër rrahim të bardhat e vezëve me pak krip deri sa të formohet shkumë e fortë.Kur të ftohet orizi e përziejmë me të kuqtë e vezëve të përzier me lëngun e një portokalli,rrushin e terur dhe me shkumën e të bardhave të vezëve.Masën e qesim në tepsi të shtruar me letër për pjekje errafshojmë mirë dhe e pjekim në temperaturë 180*C rreth 40 minuta.(pas 20-25 minutash e mbulojme me letër që mos të skuqet shumë).Pasi të ftohet e dekorojmë me lëvoren e një portokalli të grirë në rende dhe me shllag.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »