SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Kek me mandarina
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48037
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Kek me mandarinaPërbërësit:400 gr mandarina125 gr margarin200 gr sheqer3 vezë200 gr miell100 gr kokos1 pluhur për pjekurinaPërbërësit për sherbetin:150 ml lëng nga mandarinat e shtypura100 gr sheqerlëvorja e një portokalliPërgatitja:Pastrojmë mandarinat dhe i qesim në një enë me ujë të ftohtë.I qesim të vlojnë dhe nga momenti i vlimit i ziejmë vetem 2 minuta.Ua derdhim ujin i shpërlajmë me ujë të ftohtë dhe përsëri i qesim të zihen.I ziejmë rreth 10 minuta.I nxjerrim nga uji dhe i bluajmë që të formojmë pure nga mandarinat.Rrahim vezët me sheqer,i shtojmë purenë e mandarinave,margarinën e rrahur me mikser,miellin,kokosin dhe pluhurin për pjekurina.Përziejmë mirë dhe qesim në tepsi ,ose enë me forma.Pjekim në temperaturë 180*C rreth 20-25 minuta.Përgatitja e sherbetit:Vlojmë lëngun e mandarinave me sheqer dhe lëvoren e portokallit dhe kur të ftohet ëmbëlsira ia qesim sherbetin e vakët.Pas një kohe i qesim sheqer pluhur përmbi ose edhe çokoladë të shkrirë.Ne koment edhe nje foto se si duket keku ne tepsi me forma.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »