SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Katrorka me grizë
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48038
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Katrorka me grizë
Përbërësit:
3 vezë
200 gr sheqer
250 gr grizë
100 gr miell
200 ml qumësht
200 ml vaj
150 gr molla të grira në rende
250 gr arra të coptuara
1 sheqer vanile
1 pluhur për pjekurina
1 lugë çaji cimet

Përbërësit për sherbetin:
150 gr sheqer
200 ml qumësht
Nevoiten edhe 300 gr shllag dhe 300 ml ujë të gazuar.
Përgatitja:
Përziejmë vezët me sheqer,pastaj shtojmë vajin,miellin,grizën,pluhurin për pjekurina,vanil sheqerin,cimetin,arrat dhe në fund mollat.E qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe e pjekim në temperaturë 180*C.
Deri sa të piqet ëmbëlsira përgatisim sherbetin.Ziejmë qumështin me sheqer 2 minuta dhe ia qesim ashtu të nxehtë ëmbëlsirës së nxehtë.
Kur të ftohet ëmbëlsira ia qesim përmbi shllagun e përgatitur me ujë të gazuar.
Dekorojmë me thelpinjë arre.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »