SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Qofte turke(Qoftet e Hasan Pashes)
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48039
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Qofte turke(Qoftet e Hasan Pashes)Përbërësit:500 gr mish i bluar2 lugë qumësht3 lugë vaj3-4 patate2 ve1 qepë2 feta buke të ftohurkrip,biber,vegetëPërgatitja:Përziejmë mishin e bluar me qepën e grirë imët,vezët,fetat e bukës(pa kore) dhe vegetë,krip e biber.Nga kjo masë ndajmë toptha në madhesi të vezës dhe i formojmë qoftet duke i shtypur në mes me qëllim që të bejmë vrima për mbushjen e tyre.Qoftet i radhitim në tepsi të lyer me yndyrë dhe i pjekim 20-25 minuta në temperaturë 190*C.Deri sa të piqen pergatisim purenë e patateve.Patatet e ziera i shtypim mirë dhe i shtojmë qumështin dhe pak krip.Nxjerrim qoftet nga furra dhe i mbushim me puren e patateve pastaj i fusim prap në furrë për 4-5 minuta.Servohen me salcë domatesh ,me pilaf apo sallata te ndryshme.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »