SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Kifle "bardh e zi"
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48050
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Kifle "bardh e zi"Përbërësit për brumin e bardhë:500 gr miell150 ml vaj250 ml ujë të ngrohtë10 gr tharm buke2 lugë sheqerPërbërësit për brumin e zi:450 gr miell150 ml vaj250 ml ujë të ngrohtë2 lugë sheqer10 gr tharm buke50 gr kakao pluhurSherbeti:700 gr sheqer500 ml ujë1 limonPërgatitja:Përgatisim të dy brumërat veq e veq.I lejmë të dyfishohen.Pastaj nga secili brum ndajmë nga 6 toptha me madhësi të njejtë.Tehollojmë një top nga brumi i zi dhe një top nga brumi i bardhë.I qesim njërin mbi tjetrin dhe i prejmë në 16 pjesë në formë trekëndëshi.I mbështjellin në formë të kifleve.Vazhdojmë kështu deri të harxhohen të gjith topthat.I radhitim në tepsi me letër të yndyrshme.I pjekim në ttemperaturë 250*C rreth 15 minuta.Përgatitja e sherbetit:Ziejmë sherbetin me përbërësit e cekur më lart për një kohë të shkurtë.Kiflet e vakta i shtijmë në sherbetin e vakët i lejmë nga 2-3 minuta dhe i nxjerrim nga sherbeti.Mund të servohen menjeher,por me te mira bëhen të nesërmen.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »