SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Gjevrekë
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48051
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
GjevrekëPërbërësit:500 gr miell125 ml qumesht i ngrohtë150 ml ujë të ngrohtë75 gr margarin të shkrirë2 lugë vaj1 vezë10 gr tharm buke1 lugë e vogël krip1 lugë e vogël sheqerNevoiten edhe 2 lugë marmeladë dhe 100 ml ujëPërgatitja:Pvziejmë të gjithë përbërësit për brumin dhe i lejmë ashtu që të dyfishohen.Pastaj marrim brumin dhe e ndajmë në dy pjesë.I lejmë ashtu për 5 minuta.Pastaj i tëhollojmë në formë katërkëndëshi.E prejmë në shirita.Shiritat i mbeshtjellin duke i rrotulluar në formë gjevreku.I zhytim në përzierjen prej 100ml ujë dhe 2 lugë marmeladë.Pastaj i rrotullojmë në susam.I qesim në tepsi të shtruar me letër të yndyrshme.I lejmë ashtu rreth 35-40 minuta pastaj i pjekim ne temperaturë 180*C rreth 15-20 minuta.Nëse nuk u pëlqen lyerja me marmeladë mundeni ti shtini edhe ne vezë të përziera me qumësht pastaj në susam.Në koment një foto për procedurën e punës.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »