SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Torte "Ditë natë"
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48055
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Torte "Ditë natë"Përbërësit për pandispanjën:5 vezë200 gr margarin250 gr sheqer1 dl qumësht250 gr miell1 pluhur per pjekurina1 lugë kakaoPërbërësit për kremin:180 gr qokollatë kuzhine1 dl qumësht2 të verdha te vezëve140 gr sheqer150 gr margarin100 gr arra te bluara50 gr sheqer pluhurPërgatitja e pandispanjës: Të bardhet e vezëve ndahen nga të verdhat e vezeve dhe tunden derisa te fitohet një shkumë e fortë.Në një enë tjetër tunden të verdhat e vezeve me margarin dhe sheqer dhe shtohet gradualisht qumshti dhe mielli i përzier me pluhur per pjekurina dhe tunden gradualisht me mixer.Ne këtë masë të tundur shtohen të bardhat e vezëve të tundura në shkumë dhe perzihet pastaj ngadalë me tel kuzhine .Masa e fituar ndahet ne dy pjesë dhe njeres pjesë i shtohet një lugë kakao.Kjo mase qitet në tepsi të mbuluar me leter per pjekeje dhe piqet ne temperature 200 grade dhe njesoj piqet edhe pandispnja e verdhë .Përgatitja e kremit: Në një enë perzihet qokollata e grimcuar, qumshti dhe të verdhat e vezëve dhe sheqeri dhe zihen ne avull duke i perzier gjatë tërë kohës derisa te fitohet një mase kompakte dhe në këtë masë shtohen edhe margarina dhe arrat dhe perzihet mirë.Mbi pandispanjen ngjyre kafe te pjekur shtrohet masa e zier me qokollate dhe mbi te vendoset masa tjetër e verdhë dhe mbi të hidhet sheqer pluhur.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »