SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Lakror me miell misri dhe spanaq
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48057
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Lakror me miell misri dhe spanaqPërbërësit:1kg miell misri1L ujë2 lugë gjelle kripë250 gr margarin1 kg spanaq300 gr gjizë400 gr kos 1 vezë3 qepëgjithashtu edhe 200 gr kos per permbi Përgatitja:Në një tenxhere e vlojmë ujin me kripë dhe 100gr margarin. E largojmë tenxheren nga zjarri, e hedhim miellin e misrit duke e përzier vazhdimisht dhe brumin e fituar e lëmë të ftohet. Spanaqin të pastruar dhe të grirë e ndrydhim me një lugë kripë, ia shtomë një vezë,kosin,gjizën dhe qepët e ferguara me parë dhe ashtu e bëjmë gati për lakror. Gjysmën e brumit e shtrojmë në tëpsi të lyer me yndyrë, hedhim disa lugë gjalpë të shkrirë, e hedhim spanaqin e përgatitur dhe mbi të e shtrojmë gjysmën e mbetur të brumit. Para se ta fusim në furrë të nxehur mirë, lakrorin e spërkasim me yndyrë dhe e pjekim afër një orë ne temperaturë maksimale. Lakrorin e skuqur e nxjerim nga furra, ia hedhim rreth 200 gr kos dhe e kthejmë në furrë të ndalur për 10 min.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »