SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Torte me kafe
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48062
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Torte me kafePërbërësit:1 vezë150 gr margarin150 gr sheqer1 lugë çaji sodë bikarboni800 gr miell4 lugë sheqer200 ml kafe(ness kafe)Përbërësit për fillin:1/2 l qumësht5 lugë miell200 gr margarin200 gr sheqer1 sheqer vanilePërgatitja:Fillimisht fërgojmë 4 lugë sheqer deri sa të karamelizohen(por mos te digjen).Pastaj i shtojmë 200 ml kafe dhe e ziejmë deri të shkrhet sheqeri i karamelizuar.Deri sa të ftohet rrahim margarinën me mikser dhe i shtojmë të gjithë përbërësit.Përziejmë mirë dhe me dorë ndajmë brumin në 5 pjesë.Secilën pjesë e tëhollojmë me tëhollues dhe i pjekim në tepsin të kthyer mbrapsht(tepsinë e mbulojmë me foli alumini ,e lyejmë me pak yndyrë).Petat i pjekim në temperaturë 170*C nga 10 minuta.Përgatitja e fillit:Ndajmë pak nga qumështi,ndërsa pjesën tjetër e qesim të vlojë bashkë me sheqerin.Në qumështin qe kemi ndarë përziejmë miellin dhe e ziejmë si puding.Kur të ftohet i shtojmë margarinën e rrahur me mikser.Me këtë masë i lyejmë petat e pjekura.Servohet vetëm pas 24 orësh deri sa të zbuten mirë petat.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »