SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Embëlsirë me kungull
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48063
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Embëlsirë me kungullPërbërësit:2 gota me kungull të grirë në rende1 gotë sheqer1 gotë vaj2 gota miell1/2 e gotës arra ose bajame1/2 e gotës rrush i terur6 lugë gjelle xhem 1 lugë e vogël sodë bikarboniGota duhet te ketë masën 2 dlPërgatitja:Në një enë të thellë qesim kungujt e grirë,sheqerin dhe sodën.Përziejmë dhe e lejmë në frigorifer rreth 1 orë.Pas kësaj kohe i shtojmë të gjithë përbërësit e tjerë.Masën e qesim në tepsi të lyer me yndyrë (masa bëhet pak e trashë pak e trashë andaj mund ta shtrijmë me lugë të lagur në ujë)Pjekim në temperaturë180*D rreth 25 minuta.EKur të piqet e nxjerrim nga furra dhe ashtu të nxehtë e lyejmë përmbi me xhem,përmbi xhem i qesim arra të bluara ose bajame.E fusim përsëri në furrë per 2-3 minuta.P.S.Nese doni mundeni brumin t`ia shtoni edhe 2 molla të grira në rende dhe pak cimet.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »