SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Shampite
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48065
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Shampite
Përbërsit për pandispanjën:

6 të kuqe të vezëve
6 lugë sheqer
6 lugë qumësht
6 lugë miell
6 lugë vaj
1/2 pluhur për pjekurina

Përbërësit për shkumën nga të bardhat e vezëve:
6 të bardha vezësh
3 lugë sheqer

Sherbeti :
2 filxhana të vogël të kafes sheqer
1 filxhan ujëPërgaditja :

Të kuqtë e vezve ( 6 ) përzihen me 6 lugë sheqer deri sa të fitohet një masë e trash . Pas kësaj shtohen të gjithë përbërësit e tjerë.Përzihen me lugë. Brumi vendoset në një tepsi dhe piqet.Në ndërkohë vihet të zihet sherbeti me 2 filxhana te kafes sheqer dhe një filxhan uje . Rrahen të bardhat e vezëve fillimisht pa sheqer pak me vonë u shtohet sheqeri.Rrahen deri të formohet një shkumë e fortë.Në shkumën e të bardhëve të vesës hidhet sherbeti pika -pika deri sa është i nxehtë . Shkuma e perzier me shërbet vihet siper revanis edhe tepsia kthehet serish ne furrë që të qëndroj 3-4 min. ( temperatura e furres nuk duhet te jete e lart ashtu e vakët )
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »