SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Rollatë me mandarina
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48067
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Rollatë me mandarinaPërbërësit për pandispanjen:5 vezë5 lugë sheqer5 lugë miell1 lugë kakao1 pluhur për pjekurina1 lugë lëng mandarinePërbërësit për kremin:4 dl qumësht1 puding vanile1 e kuqe e vezës5 lugë sheqer1 lugë amidon150 gr margarin6-7 mandarinaPërgatitja:Rrahim të bardhat e vezëve me 1 lugë sheqer.Pastaj të kuqet e vezëve i rrahim me pjesën tjetër të sheqerit.Miellin ,kakaon dhe pluhurin për pjekurina e përziejmë me të kuqet e vezëve.Ne fund shtojmë dhe të bardhat e vezëve dhe i përziejmë ngadal me lugë.I qesim në tepsi të shtruar me letër të yndyrshme.Pjekim në temperaturë 180*C rreth 10-15 minuta.Kur të piqet e kthejmë përmbys në një pecetë të lagur dhe e mbështjellin në formë rollate.Deri sa të ftohet rollata përgatisim kremin.3 dl qumësht i qesim të vlojnë.Në 1 dl tjetër të mbetur shtojmë 1 të kuqe të vezës,1 puding vanilje,sheqerin dhe një lugë amidon.Përziejmë mirë dhe e qesim në qumështin që vlon,e ziejmë deri të trashet duke e përzier pandërprerë.Kur të ftohet kremi i shojmë margarinën e rrahur me mikser.Rollatën e lyejmë me kremin e ftohur pastaj radhitim mandarinat e plota dhe e mbeshtjellim rollatën.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »