SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Jaffa torte
Kategoria :
Postuar :
8 Shtator '14
ID e produktit :
48070
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Jaffa torte Përbërësit per nje pete (nevoiten 2 peta): 7 vezë7 lugë sheqer15 lugë arra të bluara3 lugë miell1 pluhur per pjekurina3 paketime biskota “Jafa”Filli i bardhë: 1 litër qumësht7 lugë sheqer1 sheqer vanileje7 lugë miell1 gjalpë ose margarin i zbutur1 vezë.Filli ngjyrë kafe: 1 gotë qumësht250 gr sheqer100 gr çokollatë400 gr arra të bluaralëvore limoni e kaluar në rende1 gjalpë e zbutur1 vezë.7 të bardhat e vezëve tunden me 7 lugë sheqer. Shtohen të verdhat një nga një duke i tundur vazhdimisht. Me lugë hidhen dhe përzihen arrat e bluara dhe mielli. Piqet në tepsi katrore të lyer me yndyrë dhe të përmillur. Në të njëjtën mënyrë përgatitet edhe patishpani i dytë. Pasi të ftohen, patishpanët priten për së gjëri vertikalisht (4 kore ).Për fillin e bardhë vlohen 8 dcl qumësht me 7 lugë sheqer dhe sheqer vanilje. Mielli ulet në 2 dcl qumësht të ftohtë dhe hidhet në qumësht të nxehtë duke e tundur vazhdimisht gjersa të trashet. Mbulohet me pecetë të lagur gjersa të ftohet. Margarina e zbutur tundet gjersa të shkumojë, pastaj i shtohet veza, tundet mirë dhe përzihet me kremin e ftohur.Për fillin e kaftë vlohen 1 gotë qumësht me 250 gr sheqer. Shtohen çokollata e grimcuar, lëvorja e limonit dhe arrat e bluara. Margarina e zbutur tundet gjersa të shkumojë dhe kësaj mase i shtohet veza duke e tundur vazhdimisht. Margarina e tundur përzihet mirë me fillin e ftohur.Një kore patishpani lyhet me një të katërtën e fillit të bardhë. Radhiten biskotat “Jafa” dhe mbi to derdhet dhe rrafshohet një e katërta e fillit të bardhë. Shtrohet korja e dytë dhe mbi të derdhet dhe rrafshohet gjysma e fillit të kaftë. Vihet korja e tretë e cila lyhet me një të katërtën e fillit të bardhë. Radhiten biskotat dhe mbi ta derdhet dhe rrafshohet pjesa e mbetur e fillit të bardhë. Vihet edhe korja e fundit, e cila lyhet mbi dhe anash me fill të kaftë. Mbi tortë hidhen arra të bluara.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »