SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Sarme me lakra turshi
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48092
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Sarme me lakra turshi
Përbërësit:
lakra turshi
1 kg mish të bluar
2 qepë
1 gotë oriz
150 ml vaj
1 lugë gjelle kripë
1 lugë gjelle biber të kuq
biber të zi,erëza
Përgatitja:
Fillimisht fërgojmë pak qepën pastaj i shtojmë mishin e bluar edhe orizin, kripën, biberin e zi dhe biberin e kuq sipas dëshirës. Me këtë mbushje i mbështjellim fletat e lakrës turshi pastaj sarmat e formuara i rreshtojmë në tenxhere në fundin e së cilës paraprakisht kemi shtruar disa fletë lakre. Sipër sarmave mund ti hedhim disa copëza mishi të thatë për t’iu dhënë aromë dhe shije të veqant, pastaj i shtojmë ujë. Tenxheren me sarma e mbyllim me kapak dhe e lëmë në zjarr të ngadalshëm 2-3 orë . Sarmat e ziera mund ti fusim në furrë afër gjysmë ore për ti skuqur .
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »