SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Sacher torte
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48097
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Sacher tortePërbërësit për petën:150 gr margarin6 ve150 gr qokoladë kuzhine150 gr sheqer pluhur150 gr miell1 pluhur për pjekurina3 lugë qumësht1 lugë ujëPër fillin:150 gr marmeladë kajsie1 lugë rum(bën edhe pa të)Glazura:150 gr qokoladë50 gr margarin3 lugë ujë3 lugë sheqer2 lugë vajPërgatitja:Shkrijmë qokoladën me një lugë ujë në temperaturë të ulët.Pastaj shtojmë margarinën dhe përziejmë deri sa të shkrihet margarina.Ndajmë të kuqet e vezëve dhe i rrahim me sheqer pluhur.Kur të trashen i shtojmë qokoladën e shkrirë.Të bardhat e vezëve i rrahim deri sa të formohet shkumë.Pastaj i shtojmë miellin dhe e përziejmë ngadal me lugë(jo me mikser).Përziejmë mirë që mos të mbeten kokrra.Këtë masë e përziejmë me masën me qokoladë.E qesim në tepsi dhe e pjekim rreth 25 minuta në 180*C.Kur të piqet e nxjerrim nga furra dhe e lejmë që të ftohet 10-15 minuta.Pastaj e lagim me 3 lugë qumësht të ngrohtë.E prejmë petën horizontalisht dhe e leyjmë me marmeladën e kajsive të përzier me rum dhe të ngrohur pak.Glazura:Nxejmë ujin me sheqer dhe i shtojmë qokoladën e coptuar dhe margarinën.Përziejmë mirë deri sa të shkrihet qokolada.E largojë nga zjarri dhe i shtojmë 2 lugë vaj.Me këtë e lyejmë tortën përmbi.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »