SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Lazanje me mish të bluar
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48106
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Lazanje me mish të bluar
Përbërësit:
500 gr petë për lazanje
3 qepë të grira imët
500 gr mish i bluar
2 thelpinjë hudhre
1 lugë vaj
2 lugë miell
3 dcl qumësht
majdanoz
2 lugë pure domatesh
1 vezë
parmezan

Përgatitja:
Qepët fërgohen pak,pastaj shtohet mishi i bluar fërgohen edhe 5 minuta mandej shtohen pureja e domates,hudhra,majdanozi dhe erëzat.
Petët për lazanje zihen në ujë të njelmët me 1 lugë vaj.Deri sa të zihenpërgatitet salca beshamel.Qitet mielli me yndyrë dhe fërgohen në temperaturë të ulët.Kur të fërgohet i shohet qumështi dhe përzihet vazhdimisht që mos të mbeten kokrra.
Largohet nga zjarri dhe i shtohet një ve dhe një lugë ajkë.
Petët e lazanjes të ziera,kullohen mirë dhe renditen një rend në tepsi të lyer me yndyrë.Mbi të qitet gjysma e mishit pastaj qitet salca beshamel,përsëri petë lazanje ,mish dhe në fund salcë beshamel.Mbi i qitet djath parmezan.Futet në furrë rreth 20 minuta në temperaturë 200*C.
erëza,kripë
P.S.Per lazanje perdoren edhe receta te tjera.Mund te behet edhe me spinaq etj etj
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »