SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Tiramisu
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48116
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
TiramisuPërbërësit:5 të verdha vezësh6 lugë sheqer500 gr djath mascarpone400 ml kafe pa sheqer(2 lugë të mesme nesskafe+400 ml ujë të vakët përzihen)500 gr biskota për tiramisu500 ml ajkëPërgatitja:Sheqeri me pak ujë shkrihet në zjarr.Tunden vezët dhe kur të formohet shkumë i qitet sherbeti i nxehtë gradualisht.Pastaj i qitet edhe djathi mascarpone duke e tundur masën vazhdimisht deri të krijohet një masë e njejtë.Kjo masë futet në frigorifer për 30 minuta.Ajka tundet me mikser dhe përzihet me masën e përgatitur më parë.Përsëri futet në frigorifer për 15 minuta.Biskotat i fusim për një kohë shumë të shkurtë në ness kafe vetëm sa të marrim pak lagështi nga kafeja dhe i renditim në tepsi.Mbi to qesim kremin,pastaj përsëri biskota deri të harxhohen biskotat.Në fund lyhet me krem dekorohet me qokoladë pluhur ose qokoladë të grimcuar.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »