SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Keksa me vishnje
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48117
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Keksa me vishnjePërbërësit:120 gr ose 3 kese puding dredhze(apo edhe ndonje tjeter lloj)50 gr sheqer pluhur80 gr miell125 gr margarin (në temepraturë dhome)30-40 copë vishnjepak vajPërgatitja:Vishnjet i ndajmë përgjysmë,ua heqim bërthamat dhe i lejmë ashtu që të kullohen.Përziejmë të gjithë përbërësit e thatë dhe në fund i shtojmë margarinën.E përziejmë me dorë deri të përzihen mirë të gjith përbërësit.Nga masa formojmë toptha të vegjël në madhësi të një lajthie.I shtypim pak me dorë dhe në mes i fusim nga një gjysmë vishnje.I rendisim në tepsi të shtruar me letër të yndyrshme,duke i u lënë hapsirë të mjaftueshme sepse rriten mjaft gjatë pjekjes.Vishnjet(jo krejt keksin)i lyejmë me vaj (fusim gishtin tregues ne pak vaj dhe fërkojmë vishnjet qe të ruhen gjatë pjekjes).Piqen në temperaturë 170*C rreth 15 minuta(keksat nuk ben te skuqen nga zjarri dhe ta ndryshojnë ngjyren,duhet të mbesin ashtu siq është ngjyra e pudingut).Kur të piqen i nxjerrim nga furra dhe i lejmë ashtu në tepsi deri sa të ftohen,sepse të nxehta mund të thermohen.P.S.Tani nuk eshte koha e vishnjeve ,por mundeni me i perdor edhe te ngrira.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »