SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Patate me proshutë
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48125
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Patate me proshutëPërbërësit:1kg patate1 qepë150 gr proshutë300 ml ajkë e ëmbël(pa sheqer)100 gr djath i fortë1 vekrip,biber i zi,erëzaPërgatitja:Qërojmë patatet dhe i prejmë në rrathë pak më të trashë.I qesim në ujë valë dhe i ziejmë reth 10 minuta.Në ndërkohë përziejmë ajkën,vezën dhe djathin me erëza dhe kripë.Qepën e fërgojmë në tigan me pak yndyrë dhe i shtojmë proshutën e prerë në copëza të vogla(nga proshuta ndajmë 2 lugë gjelle me proshutë dhe i lejmë anash per me i qit përmbi patate para se me i shti në furrë).Patatet e ziera i kullojmë dhe i përziejmë me masën me ajkë e djath dhe me masën me qepë dhe proshutë.I qesim në tepsi të lyer me yndyrë,përmbi i qesim copëzat e proshutës qe i kemi lënë për fund.I fusim në furrë të nxehur më parë në 200*C.Pas 20 minutash e ulim temperaturën dhe e pjekim edhe rreth 20 minuta(varet sa jane patatet e forta,her pas here i provoni me pirun).
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »