SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Tespishte
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48127
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Tespishte
Përbërësit:
1/2 kg gjalpë
1/2 lit qumësht
3 vezë
1/2 lugë çaji sodë buke
2-3 pikë lëng limoni
700-750 gr miell
Per sherbetin:
1 kg sheqer
1/2 litër ujë
1/2 limoni
1 sheqer vanilje.

Në tenxhere vlohen qumështi dhe gjalpi.Largohet ena nga zjarri.Kësaj mase të nxehtë i hidhet sodë dhe aq miell,sa të gatuhet një brumë i butë. Ena vihet në zjarr të ulët,përzihet vazhdimisht gjersa brumi të ndahet nga luga dhe ena. Pasi të ftohet pak brumi,hidhen vezët një nga një duke e përzier brumin vazhdimisht .Në tepsi të lyer me yndyrë,qitet brumi rrafshohet ,pritet dhe futet në furrë me temperaturë 170*c për t’u pjekur gjersa të skuqet.
Vlohet uji me sheqer dhe 1/2 limoni i prerë në flegra, gjersa të vlojë.Ulet temp.për të vazhduar të vlojë sherbeti edhe 5-6 min.Hidhet 1 sheqer vanilje dhe përvëlohet tespishtja e nxehtë. Pasi të ftohet mirë,shërbehet.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »