SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Eklera (princes krofne)
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48128
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Eklera (princes krofne)
Përbërësit:
1 filxhan vaj
2 filxhana ujë
5 lugë miell
4 ve
1/2 pluhur për pjekurina

Përbërësit për fillin:
1/2 l qumësht
4 lugë sheqer
2 ve
4 lugë miell
1 vanil sheqer

Përgatitja:
Në një enë qiten vaji dhe uji te vlojnë.Kur të marrin valë i qiten 5 lugë gjelle miell dhe pluhurin për pjekurina duke i përzier mirë që mos të mbeten kokrra.
Këtë masë e ziejmë për 1-2 minuta.E largojmë nga zjarri dhe kur të ftohet ia qesim vezët 1 nga 1 duke i rrah me mikser(jo të gjitha përnjiher).Masën e qesim në shiringë për tullumba(nëse s`keni bën edhe me lugë)
dhe i qesim në tepsi të shtruar me letër.Piqen në temperaturë 200*C rreth 20 minuta.Mbasi të piqen ndalet temperatura dhe qëndrojnë ashtu në furrë edhe 10-15 minuta(pa e hapur furren)
Eshtë me rëndësi qe deri sa të pjeken eklerat FURRA NUK BEN TE HAPET KURRSESI.
Deri sa të piqen eklerat përgatisim fillin.Vlojmë qumështin me sheqerin ndërsa në një enë tjetër përziejmë 4 lugë miell me 2 ve.
Kur të vlojë qumështi e qesim në të këtë masë dhe e ziejmë deri sa të trashen.Kur të ftohen eklerat i prejmë me thikë përgjysmë dhe i mbushim me filin e përgatitur.Përmbi i qesim qokolladë të shkrirë.
Ka shume receta per eklera por ky eshte me i lehti dhe me ekonomiku.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »