SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Krempite
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48130
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Krempite

Përbërësit për petën:
7 të kuqe të vezëve
7 lugë sheqer
7 lugë qumësht
7 lugë vaj
7 lugë miell
1/2 pluhur për pjekurina

Përbërësit për kremin:
4 pudinga vanile
1 l ujë
300 gr sheqer
7 të bardha të vezëve
3 lugë sheqer

Përgatitja e petës:
Rrahim të kuqtë e vezëve me sheqer deri të trashen pastaj i shtojmë përbërësit e tjerë.
Masën e qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe e pjekim në temperaturë të ulet rreth 15 minuta.
Përgatitja e kremit:
Nga masa prej 1 l ujë e ndajë një gotë ndersa tjetrën e qesim te vlojë me 300 gr sheqer.Në ujin që kemi ndarë i përziejmë pudingat dhe kur të vlojë uji i ziejmë si qdo puding tjetër.Kur të trashet pudingu e largojmë nga zjarri dhe i shtojmë të bardhat e vezëve (të cilat i kemi rrahur më parë me 3 lugë sheqer dhe kemi formuar një shkumë të fortë).
I përziejmë me lugë ngadal dhe ia qesim petës përmbi ashtu të nxehtë.Përmbi e dekorojmë me shllag.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »