SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Roladë me mish të bluar dhe vezë
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48134
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Roladë me mish të bluar dhe vezëPërbërësit:1kg mish i bluar1 qepë e grirë shumë imët2 thelpinjë hudhremajdanozpak tul buke e lagur me qumësht2 vezë5 vezë të ziera forterëza,krip,biber i ziPërgatitja:Përzihen të gjithë përbërësit(përveq vezëve të ziera) në një enë dhe ngjeshen pak me dorë.Në tavolinën e punës shtrohen një foli alumini dhe lyhet me pak vaj.Në këtë foli qitet mishi i bluar dhe shtrihet ne formë katërkëndëshi me trashësi rreth 2cm.Në skajin e kësaj pete vendosen vezët e ziera(mundet edhe karrota të ziera në vend të vezëve).Fillojmë ngadal me mbështjelljen e petës dhe krijojmë një formë rollade.Pasi të mbështjellim rolladën mirë me foli alumini mbi foli i bejmë ca vrima me rrëmojsë që mos të qahet rollada gjat pjekjes.E qesim në tepsi dhe e pjekim në furrë në temperaturë 200*C per 20 minuta.Pas 20 minutash e fikim furren dhe rolladës ia largojme folinë e aluminit.E fusim përsëri në furrë për 15 minuta që të merr ngjyrë më të bukur.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »