SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Tortilla
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48141
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Tortilla
Përbërësit:
40 gr tharm buke
1/2 gotë uji qumësht
1 lugë kafeje sheqer
5 gota uji miell
1.5 lugë kafeje krip
1 gotë vaj
1.5 gotë uji valë

Përgatitja:
Fillimisht ulim tharmin e bukës me qumësht dhe me pak sheqer.Kur të dyfishohet masa atëherë i shtojmë përbërësit e tjerë dhe në fund ujin valë e shtojmë ngapak sa të ket nevojë.
Njëher përziejmë me lugë e pastaj me dorë formojmë një brumë jo aq të fortë.E mbulojmë dhe e lejmë anash.Pas 30-40 minutash e marrim dhe nga ai brum ndajmë 20 kuleq të vegjel të cilët i tëhollojmë si palpete dhe i fërgojmë në të dy anët në tigan pa vaj.

Mbushja për tortilla:
150 gr këpurdha
40 gr karrota
20 gr tranguj turshi
350 gr mish i bardhë pule
1 qepë
erëza,krip,biber i zi
1 lugë majonezë
Fërgojmë pak mishin e bardhë me karrota,qepë erëza
krip dhe biber.Pastaj i shtojmë këpurdhat.E heqim nga zjarri dhe kur të ftohet pak i shtojmë majonezen,senfin ,trangujt turshi.Nese doni mundeni edhe pak speca djegës dhe domate,miser nga konzerva,sallate jeshile etj etj sipas shijes dhe imagjinates suaj.Më këtë mbushen tortillat dhe mbështjellen
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »