SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Torte "Tunel"
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48145
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Torte "Tunel"Përbërësit për pandispanjën e bardhë:6 të bardha vezësh6 lugë sheqer5 lugë miell1/2 filxhan te vogël kafeje me vajpak lëvore limoniPërbërësit për pandispanjën e kaftë:5 vezë5 lugë sheqer5 lugë arra të bluara2 lugë miellPërbërësit për fillin e verdhë:6 të verdha vezësh6 lugë sheqer6 lugë miell6dcl qumësht250 gr margarin1 kese vanil sheqerPërbërësit për fillin e kaftë:2 dcl qumësht8 lugë sheqer2 lugë kako100 gr qokoladë125 gr margarin100 gr arra të bluara100 gr arra të grimcuara200 gr biskota të bluarapak rumPër glazurë:200 gr qokoladëPërgatitja:Tunden të bardhat e vezëve me sheqer,i shtohet miellivaji dhe lëvorja e limonit.Qitet në tepsi katrorete shtruar me letër të yndyrshme dhe e ndarë përgjysmë me një shirit kartoni.Pastaj perzihen përbërësit për pandispanjën e kaftë dhe qiten në gjysmen tjetër të tepsisë.Piqet në temperaturë 200*C.Tunden 6 të verdhat e vezëve me sheqer,shtohet mielli përzihet mirë dhe hidhet në qumësht të vakët duke u përzier vazhdimisht deri sa të vlojë.Kur të trashet e largojmë nga zjarri.Pasi të ftohet pak i shtojmë margarinën dhe sheqerin vanilje.Te gjitha përzihen mirë dhe lihen anash.Pergatisim fillim e kaftë.Në qumështin të nxehtë qitet sheqeri,kakoja,qokolada e grimcuar,margarina e prerë në copa,arrat e bluara dhe arrat e grimcuara,biskotat e bluar dhe rumi.Përzihen mirë.Fillojmë renditjen:Fillimisht fillin e kaftë e qesim në mes të tepsisë katrore duke i dhene formën e sallamit.Lyhet me nje pjese të fillit të verdhë.Mbulohet me ppandispanjën e bardhë të spërkatur me pak qumësht.Përsëri lyhet me fillin e verdhë.Sipër i qitet pandispanja e kaftë të spërkatur me lëng portokalli ose me rum.Përsëri lyhet me fillin e verdhë.Pasi të ftohet mirë e lyejmë permbi me glazurë qokolade të shkrirë në avull me 2 lugë qumësht dhe 3 lugë vaj.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »