SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Bakllava:(receta dhe fotoja nga Dhuratta Gela)
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48150
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Bakllava:(receta dhe fotoja nga Dhuratta Gela)

Per 30 pete bakllave te nevojshme per kete tepsi nevoiten:

5 ve,
500 gr margarin
7 luge gjelle kos,
100ml vaj,
50gr sheqer,
1 luge e caffes krip,
Miell deri sa te formohet brumi.

T'hollohen petet, dhe pa i terë fare, fillojm mbeshtjelljen!2 margarina me nga 250gr shkrihen dhe lyhen te gjitha petet para se tu vehen arrat, dhe me margarinen qe mbetet teper, ne fund e lyen bakllaven siper.
Marrim nga nje pete ( petet i t'hollojm ne forme te rrumbullaket ), dhe e palojm gjysem per gjyse nga te dyja anet, ne njeren ane vejm arrat dhe e mbeshtjellim. Kete pete te mbeshtjellur e ndajm ne dy pjese dhe e formojm ne form piteje. Kesisoj veprojm deri ne peten e fundit, dhe e pjekim ne temperature si te gjitha bakllavat.

Sherbeti:

2 kg sheqer,
1 l uje.
1 sheqer vanilje,
1/2 limon.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »