SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Torte me keksa
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48151
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Torte me keksa
Përbërësit:
4 ve
4 lugë sheqer
1 lugë miell
7 lugë arra

Sherbeti:
1 filxhan kafe të zier

Filli:
150 gr keksa të bluar
250 gr arra të bluara
2 dcl koka kollë
250 gr margarin
200 gr sheqer pluhur
100 gr qokolatë e shkrirë
250 ml ajkë e ëmbël(hoplla)

Përgatitja:
Rrahim të bardhët e vezëve pastaj i shtojmë sheqerin
dhe i rrahim përsëri deri sa të trashen.
Pastaj i shtojmë të kuqt e vezëve,arrat dhe miellin dhe i përziejmë mirë.I qesim në tepsi 22cm dhe e pjekim 20-25 minuta në temperaturë 180*C.
Ziejmë 1 filxhan kafe ,e kullojmë dhe me këtë spërkasim embelsirën e ftohur.
keksat e bluar dhe arrat i përziejmë me koka kollë në një enë.Në një enë tjetër rrahim margarinën me mikser dhe e përziejmë
me sheqerin pluhur pastaj e përziejmë me keksat qe i kemi përzier me koka kollë.
Këtë masë e ndajmë në dy pjesë dhe njërës pjesë i shtojmë qokoladën e shkrirë.
Pjesën pa qokoladë e shtrijmë mbi petën e pjekur,pastaj qesim pjesen e errët me qokoladë.E shtijmë në frigorifer që të ftohet.Rrahim ajkën me mikser deri sa të trashet dhe e
lyejmë embëlsirën përmbi.E zbukurojmë me zhele bombone.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »