SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Tortë zebra
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48167
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Tortë zebra Përbërësit:4 ve1 gotë sheqer1 vanil sheqer1 gotë qumësht1 gotë vaj2 gota miell2 lugë kakao1 pluhur për pjekurinaPërgatitja:Fillimisht i rrahim vetëm të bardhat e vesë(vezët duhen të jenë në temperaturë dhome ,jo nga frigoriferi)me 1 gotë sheqer dhe vanil sheqerin.Pastaj i qesim të kuqt e vesë,i perziejmë edhe pak me mikser dhe në fund i qesim të gjith përbërësit tjerë(përveq kakaos)dhe i perziejmë me lugë.Këtë brum e ndajmë ne dy pjesë të barabarta në dy enë.Perziejmë kakaon ne një gotë me 3 lugë ujë të nxehtë dhe pastaj e qesim tek njëri brum dhe e përziejmë mirë,kështu qe fitojm një brum te verdhë dhe një ngjyrë kafe.Në tepsi të lyer me yndyrë fillojm ta qesim brumin.Njëher fillojm me brumin e verdhë ,pastaj me te kaftin.Hedhin pak brum të verdhë ne mes te tepsisë(përafersisht 3-4 lugë buke) pastaj ne mes të tij hedhim pak brum të kaftë.Dhe kështu me radhë deri sa të harxhohet i gjith brumi.Piqet në temperaturë 180*C.Mbi mund t`i hidhet sheqer pluhur,qokolatë apo edhe xhem sipas dëshires.Tepsia duhet të jetë e rumbullakët,jo katrore ndërsa gota me masën 200 ml.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »