SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Kuglof me mish të bluar
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48171
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Kuglof me mish të bluarPërbërësit:600 gr mish i bluar7 ve300 ml ajkë1 qepë2 thelba hudhër3 lugë miell1 pluhur për pjekurina200 gr bizele dhe karrota150 gr proshutëkripë,biber dhe erëzaPër sosin:200 gr këpurdha200 ml ajkë200 ml qumësht1 lugë miell50 ml verë e bardhëkripë,biber i zi ,erëzaPërgatitja:E fërgojmë qepën dhe hudhrën mandej e qesim mishin e bluar dhe erëzat dhe i fërgojmë për 15 minuta.I lejmë të ftohen ,pastaj i përziejmë me ajkën,pluhurin për pjekurina,miellin,2 ve dhe karrotat e bizelet e ziera me parë.Enën e kuglofit e lyejmë me yndyrë dhe e mbulojme me rriska të holla të proshutes të cilat më parë i kemi zhytur në ujë.E hedhim gjysmën e mishit dhe mbi të i renditim vezët e ziera(nese nuk i pëlqeni vezët e ziera bën edhe pa to) pastaj mbi ve hedhim edhe pjesën tjetër të mishit.Të gjith këtë e mbulojmë me rriska të holla proshute.E pjekim në temperaturë 200*C 15 minutat e parë,pastaj e ulim temperaturën në 180*C dhe e pjekim edhe për 45 minuta.E lejmë të ftohet dhe e rrotullojmë në pjatën për servim.MUnd ta servoni me patate të ziera dhe me sosin i cili përgatitet kështu:Fërgojmë këpurdhat me pak yndyrëpastaj i hedhim 1 lugë miell,verën e bardhë,qumështin dhe ajkën dhe i ziejm per 3-4 minuta.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »