SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
KROFNE
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48174
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
KROFNEPërbërësit:500 ml qumësht i vakëtpak tharm buke 4 ve3 lugë buke sheqer1 lugë buke krip1kg miell4 dcl vaj për fërgimPërgatitja:Përziejmë tharmin me pak qumësht të vakët dhe i hedhim pak sheqer e pak kripë nga masa që përmendem më lart.E lejmë 10 min deri sa të vie.Pastaj aty qesim edhe kripen dhe sheqerin tjetër dhe 4 t`kuqtë e vezëve.I perziejmë me dorë gradualisht duke e shtu miellin dhe duke i shtu të bardhat e vezëve një nga një.I perziejmë ashtu deri sa të formohet një brum i cili nuk të ngjitet për duar.Pastaj brumin e qesim në një enë dhe e mbulojmë e lëmë deri sa të vie.Kur të vie brumi e përziejmë me duar te lagura në ujë.Përsëri e lëmë të vie dhe kështu 2 apo 3 her e përsërisim këtë procedurë.Në fund e qesim mbi tavolinë i qesim pak miell dhe e tëhollojmë me tëhollues.Me gotë uji nxjerrim forma të rrumbullakta dhe i lëmë te mbuluara ashtu për gjysëm ore.Ngrohim vajin dhe krofnet fillimsht i rrotullojmë(ana që ka qenë përmbi e qesim ne vaj më së pari) dhe i qesim të fërgohen.Përmbi iu qesim sheqer pluhur,apo i mbushim me marmeladë ose eurokrem.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »