SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Tortë me dredhëza
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48183
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Tortë me dredhëzaPërbërësit:Peta:7 të bardha të vezëve14 lugë sheqer1 lugë uthullKremi i verdhë:1/2 l qumësht180 gr sheqer75 gr miell7 të kuqtë e vezëve2 kese vanill sheqer250 gr margarinFilli me dredhëza:5 dcl lëng dredhëze3 pudinga të dredhëzes400 gr dredhëza200 gr sheqerdhe 3 kese shllag për dekorim Përgatitja:Të bardhat e vezëve dhe sheqeri rrahen me mikser ne shpejtësinë më të madhe i shtojmë uthullen dhe e rrahim përsëri deri të formohet shkumë e fortë.E qesim në tepsi me letër të yndyrshme dhe e pjekim(e thajmë) në temperaturë të ulët 100 *C rreth 1 orë e gjysëm.Pasi të ftohet ia heqim letrën.Të verdhat e vezëve,sheqerin,vanill sheqerin dhe miellin i përziejmë me pak qumësht.Qumështin tjetër e qesim të vlojë.Kur të vlon qumështi e qesim masën e përgatitur të zihet disa minuta duke e pvrzier pa ndërprerë.E mbulojmë dhe e lëmë të ftohet.Pastaj ia shtojmë margarinën e rrahur me mikser dhe e përziejmë mirë.E qesim mbi petën e pjekur.Dredhëzat coptohen imët ose bluhen.Pudingu,pak sheqer dhe 1.5 dcl leng dredhëze përzihen.Lengu tjeter qitet të vlojë me sheqer.Kur të vlojë qiten pudingat dhe zihen pak si cdo puding tjeter.E lemë të ftohet dhe ne fund e hedhim mbi kremin e verdhë.Përmbi e dekorojmë me shllag .
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »