SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Revani me ngjyra
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48187
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Revani me ngjyraPërbërësit:4 të kuq të vezëve4 ve të plota8 lugë sheqer12 lugë miell1/2 pluhur për pjekurinaPjesa e bardhë:4 të bardha të vezëve4 lugë sheqer4 lugë miell1/2 pluhur për pjekurinaSherbeti:450 gr sheqer750 ml ujë1 vanill sheqerPërgatitja:Tunden 4 të kuqtë e vezëve,4 vezët dhe sheqeri pastaj i qitet mielli i perzier me pluhur për pjekurina.Kjo masë ndahet në dy pjesë.Njëra mbetet e verdhë ndërsa tjetrës i qitet pak ngjyrë të kuqe për torte ose një lugë puding dredhëze apo maline.Fillojmë përgatitjen e brumit të bardhë.RRahim të bardhat e vezëve me sheqer pastaj i shtojmë miellin e përzier me pluhur për pjekurina.Brumin e kuq e qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe e shtrijmë.Mbi brumin e kuq qesim brumin e bardhë(e qesim lugë lugë qe te duket si topa).Mbi këtë qesim brumin e verdhë.E pjekim në temperaturë 200*C.Pasi të ftohet ia qesim sherbetin e nxehtë.P.S.Nese doni mundeni ndermjet petave t`i qitni edhe arra të bluara dhe qokoladë pluhur.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »