SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Pitalka
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48191
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Pitalka

Përbërësit:
1 kg miell
2 lugë tharm buke
kripë,pak sheqer
700-750 ml ujë të nxehtë.

Përgatitja:
Përzihen të gjithë përbërësit në një brumë jo shum të fortë.Vendosen në një enë në vend të ngrohtë.Kur fryhet brumi i përziejmë .Herën e tretë qe fryhet ,me duar te lagura i ndajmë në toptha të madhesis siq dëshirojm vet.I japim formen e pitalkës dhe i lyejmë përmi me jogurt ose me qumësht dhe iu qesim fara.I lejmë ashtu të pushojnë edhe 10 minuta.E nxejmë furrën dhe gjithashtu e nxejmë edhe tepsinë në të cilën do i pjekim pitalkat. I qesim në tepsi të nxehtë dhe i shtijmë në furrë që të piqen rreth 15-20 minuta ne temperature 230*C.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »