SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Torte me marcipan në formë të zemrës
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48198
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Torte me marcipan në formë të zemrësPërbërësit për petën e errët:3 ve3 lugë sheqer2 lug kakao3 lugë miell1 pluhur për pjekurinaPërbërësit për petën e bardhë:3 të bardha të vezës3 lugë sheqer80 gr arra të coptuara80 gr rrush të terur1 lugë vaj 2 lugë miellPërbërësit për fillin:3 të kuqe të vezëve5 lugë sheqer1 lugv miell15 lugë qumësht1 vanill sheqer125 gr margarin100 gr qokoladë e bardhë100 gr qokoladë normalePërgatitja e petës së errët:Rrahen vezët me sheqer deri sa të trashen,pastaj ishtohen të gjithë përbërësit e tjerë.Prej kesaj mase piqen dy petë në formë zemre ose të rrumbullakta nese skeni formë zemre.(ose piqet nje n formë zemre dhe pastaj prehet me thikë horizontalisht me qellim që të fitohen 2 petë)Piqet në temperaturë 200*C rreth 20 minuta.Përgatitja e petës së bardhë:Rrihen të bardhat e vezëve me sheqer deri të trashen mandej shtohen përbërësit e tjerë.Nga kjo masë piqet një petë.Përgatitja e fillit:Rrahen të kuqët e vezëve me sheqer,shtohet qumështi,mielli,vanill sheqeri perzihen mirë dhe zihen në avull deri sa t fitohet një masv e lëmueshme.Kur të ftohet ia qesim margarinën e rrahur me mikser.Këtë kremë e ndajmë në dy pjesë.Njërit i qesim qokoladën e bardhë kurse tjetrit i qesim qokoladën e zezë.I renditim kështu:Peta e errët ,filli i bardhë,peta e bardhë,filli i errët,peta e errët .Në fund e zbukurojmë me fondan dhe me trëndafila marcipani.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »