SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
PULË E MBUSHUR ME KËRPUDHA
Kategoria :
Postuar :
9 Shtator '14
ID e produktit :
48206
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
PULË E MBUSHUR ME KËRPUDHA

Përbërësit:
Pulë 1.5 kg, 10 kërpudha të freskëta,2 qepë,2 patate,2 speca,2 kungulleshka,2 karrota,1 dcl verë e bardhë,lëngu i 1 limoni,1 lugë gjalpë,vaj,kripë,piper.
Pergatitja:
Qepa e pastruar dhe e grirë hollë, fërgohet në vaj të nxehtë 5 minuta.Shtohen kërpudhat e prera në pjesë të holla,lëngu i limonit,kripa dhe piperi.Kjo masë fërgohet 2-3 minuta dhe, pasi të ftohet,mbushet pula e kriposur,e piperosur,e lyer brenda me gjalpë. Pas mbushjes mbyllet me rrëmojëse ose qepet me penjë kuzhine,mbulohet me folie dhe futet në furrë të nxehtë me temp.200*për t’u pjekur.Pas 30 minutash,pulës i shtohen përreth perimet e prera, i hidhet verë,pak vaj,vegetë dhe e zbuluar vazhdon pjekja gjersa të zbuten perimet dhe pula të jetë pjekur.Gjatë pjekjes, kohë pas kohe, pula laget me lëngun të cilin e lëshon.Pritet në copa,vendoset në pjatë ovale të nxehtë,spërkatet me lëngun e vet dhe shoqërohet me kërpudha dhe perime.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »