SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
6485
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Përbëresit për një kek mesatar (ose një tave me diameter 25cm)

-200gr miell
-100gr sheqer
-200ml qumësht
-2 të verdha vezesh
-3-4 molle mesatare
-70gr gjalp të shkrirë në mikrovale
-1/2 bustinë pluhur pjekës
-50gr arra në copa të vogla

50gr rrush të thatë
sheqer pluhur për sperkatje

Pergatitja:

Vendosim si fillim rrushin e thatë në një ene të vogël me ujë të ftohtë në mënyrë që të zbutet.

Në një tas të madh, rrahim me ndihmen e një mikseri të verdhat e vezëve me sheqerin derisa të formohet një krem me ngjyrë të hapur, shtojmë me rradhë qumështin, miellin, pluhurin pjekës, gjalpin dhe vazhdojmë perzierjen me spatul derisa e gjithë masa të homogjenizohet.

Se fundi, shtojmë edhe rrushin e thatë të shtrydhur fort me dorë, arrat në copa të vogla (nëse dëshironi mund ti piqni paraprakisht), dhe mollët e prera në feta të hollë. E përziejmë mirë përberjen dhe e vendosim në një tavë të lyer me gjalp dhe miell ose të shtruar me leter furre. E pjekim në furrë të parangrohur në 170°C për rreth 50 minuta. Perpara se t’a servirim, e lëmë për rreth 20 minuta në temperaturë ambjenti në mënyre që të ftohet dhe të kullojë njëkohësisht.

E sperkasim me sheqer pluhur dhe e shërbejmë.

Ju befte mire!
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »