SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Petulla me sheqer
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
6490
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Perberesit:
-500gr miell,
-250ml qumesht,
-100gr gjalp,
-50gr sheqer,
-25gr maja birre,
-1 bustine vanilje,
lekuren e 1 limoni, esence limoni
pak kripe

Pergatitja:

Nxjerrim gjalpin nga frigoriferi dhe e leme te zbutet ne temperature ambjenti per te pakten 3 ore.
Shkrijme majane e birres ne qumeshtin e ngrohte dhe e perziejme me gishta derisa ne siperfaqe te formohet shkume. Nderkohe ne nje ene te thelle (ku do te punojme brumin) hedhim miellin, sheqerin, vaniljen, lekuren e limonit, esencen e limonit, pak kripe dhe qumeshtin e perziere me majane e birres. E punojme mire brumin me dore derisa te homogjenizohet, shtojme copat e gjalpit dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa minuta derisa te formohet nje mase e bute dhe elastike.
Lyejme me vaj nje tas te madhe ne te cilin spostojme brumin dhe e leme te vije per rreth 1 ore e gjysme ne nje vend te ngrohte dhe larg korrenteve te ajrit. Kur brumi te kete dyfishuar vellimin e tij, me duar te lyera me vaj formojme sfera (rreth 100gr secila) te cilat i vendosim ne nje pecete te paster te barazlarguara nga njera tjetra dhe i leme te fryhen akoma dhe per 20 minuta.
Pasi ka kaluar kjo kohe, secilen sfere brumi e hapim me dore duke formuar petulla te medha dhe te holla (gati transparente te qender) te cilat i skuqim ne vaj te nxehte. Duhet patur kujdes qe vaji te jete i nxehte dhe jo i vluar, pasi ne kete menyre rrezikojme qe petullat te digjen menjehere.
I kalojme petullat e skuqura ne nje pjate ku kemi hedhur sheqer pluhur dhe i lyejme me te. I servirim te ngrohta brenda disa oreve nga gatimi.
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »