SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Petulla me mish
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
6491
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Pregatitja:

Qëroni qepët dhe prejini sa më hollë, të cilat më pastaj i përzini me mishin dhe kripën e piperin. Hidheni miellin në një enë tjetër, mos e harroni kripën sipas dëshirës dhe me pas hidhini qumështin, duke mos e harruar as yndyrën bimore. Duhet ta përzieni rreth tre minuta derisa të arrini ta bëni një brum të mirë. Më pas do bëni katër petë si pite me një trashësi 4-5 mm dhe me një diametër rreth 20 cm. Pjesën e perzierë të mishit vendoseni në qendër të petëve duke lënë hapësirë anash. Qulloseni petën me ujë në pjesët anësore në mënyrë që faqet e petës kur t’i palosni të ngjiten mirë. Eventualisht mund të përdorni ndonjë mjet për t’I dhënë formë të dëshiruar rrethore apo katrore. Në një tepsi të vajosur lehtë të cilën njëkohësisht duhet ta lyeni lehtë edhe me miell vendosini petët dhe pjekini në furrë për 60 minuta në një nxehtësi 180°C. Materiali për 4 persona:750 gr mish te grirë viqi,500 gr miell,175 gr qepë,125 gr yndyrë bimore,0.5 l qumësht,kripë, kokrra piperi.

Ju befte mire!
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »