SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Embelsire me çokolate
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
6545
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Përbërsit:

8 vez
8 lug sheqer
8 lug miell
3 lug kakao
100 gr gjalp
1 pluhur paste
400 gr cokollat
4 dcl ajk te embel
3 lug liker portokalli
Flet cokollade per zbukurim
Përgatitja:

Kyqeni Furren dhe temperaturen ne 180 gradë celcius. Duhet tundeni te bardhët e vezëve derisa te fitohet një shkumë e mjaftë e dendur.
Mielli duhet përzier me pluhurë të kakaos dhe duke e tundur brumin me lugë vendoset kakao pak nga pak.
Pastja duhet shtuar gjalpin e shkrirë dhe të ftohur dhe të tundet me kujdes.
Masa duhet vendosur në kallëp për ëmbëlsira të shtruar me një letër të yndyrshme dhe futet ne furrë për tu pjekur përafersisht një orë.
Pas i të jetë pjekur duhet të qëndroj në furr derisa të ftohet. Duhet tundur me lugë derisa te shkuhet e tëra.
Pastaj duhet të tundet ajka në masë të dendur. Pastaj duhet shtuar çokolata e shkrirë dhe e ftohur dhe duhet tundur me mikser së bashku me ajkën derisa të bëhet mire.
Ëmbëlsira duhet të pritet në 3 pjesë dhe të lyhet në mes, përmbi dhe anash me kremin e përgatitur.
Kjo ëmbëlsirë është e rekmandueshme me verë të kuqe.

Ju bëftë mirë.
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »