SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Kuglof me mish të bluar
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
6558
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Përbërësit
-600 gr mish i bluar
-7 ve
-300 ml ajkë
-1 qepë
-2 thelba hudhër
-3 lugë miell
-1 pluhur për pjekurina
-200 gr bizele dhe karrota
-150 gr proshutë
kripë,biber dhe erëza
Për sosin:
-200 gr këpurdha
-200 ml ajkë
-200 ml qumësht
-1 lugë miell
-50 ml verë e bardhë
kripë,biber i zi ,erëza

Udhëzimet

E fërgojmë qepën dhe hudhrën mandej e qesim mishin e bluar dhe erëzat dhe i fërgojmë për 15 minuta.
I lejmë të ftohen ,pastaj i përziejmë me ajkën,pluhurin për pjekurina,miellin,2 ve dhe karrotat e bizelet e ziera me parë.
Enën e kuglofit e lyejmë me yndyrë dhe e mbulojme me rriska të holla të proshutes të cilat më parë i kemi zhytur në ujë.
E hedhim gjysmën e mishit dhe mbi të i renditim vezët e ziera(nese nuk i pëlqeni vezët e ziera bën edhe pa to) pastaj mbi ve hedhim edhe pjesën tjetër të mishit.Të gjith këtë e mbulojmë me rriska të holla proshute.
E pjekim në temperaturë 200*C 15 minutat e parë,pastaj e ulim temperaturën në 180*C dhe e pjekim edhe për 45 minuta.
E lejmë të ftohet dhe e rrotullojmë në pjatën për servim.
MUnd ta servoni me patate të ziera dhe me sosin i cili përgatitet kështu:
Fërgojmë këpurdhat me pak yndyrëpastaj i hedhim 1 lugë miell,verën e bardhë,qumështin dhe ajkën dhe i ziejm per 3-4 minuta.

Ju befte mire!
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »